Primăria a premiat cei mai buni sportivi ai Călăraşiului

Rodica Zaharia. Primăria Călăraşi a premiat în cadrul manifestărilor prilejuite de Zilele Municipiului Călăraşi o serie de sportivi călărăşeni de la Clubul Spotiv Municipal, Clubul Sportiv Şcolar  şi componenţii echipei de futsal pentru rezultatele obţinute şi pentru buna imagine pe care au creat-o municipiului Călăraşi la diverse întreceri sportive din ţară şi străinătate.

Sportivii CSM Călăraşi premiaţi de municipalitate au fost următorii:

1.Georgiana Vasile, canotaj (Multiplă medaliată cu aur la Campionatele Europene de Canotaj, 2014 si 2013, din Belgia şi Belarus, 3 medalii de aur la Campionatele Balcanice de Canotaj 2014 din Bosnia Herțegovina şi Grecia, precum şi locul V la Campionatele Mondiale de Canotaj 2014 Germania), profesor coordonator Aurel Bănăţeanu, premiu brut acordat 1.100 lei.

2.Alexandru Chioseaua, canotaj (Medalie de argint la Campionatele Europene de Canotaj 2014, proba 4+, din Belgia, medalie de aur la Campionatele Balcanice de Canotaj 2014 din Bosnia Herțegovina, locul IV la Campionatele Mondiale de Canotaj 2014, Germania, campion al României în 2014), profesor coordonator Eugen Suciu, premiu brut acordat 1.100 lei.

3.Cătălin Câmpeanum atletism (Medie de aur la Campionatele Balcanice 2014, 2 medalii de aur la Campionatele Internationale de Atletism 2014 – seniori, 100m, 200m, 2 medalii de aur la Campionatele Internaţionale de Atletism seniori ale României 2014, Cluj-Napoca, recordman al României la 60m seniori, locul 7 la Campionatele Europene de seniori de la Zurich 2014), profesor coordonator Marius Linte, premiu brut acordat 1.100 lei.

4.Ionela Pistol, atletism (4 medalii la Campionatele Nationale de Atletism seniori şi tineret, prăjină, o medalie de argint la Campionatul National Lungime, campioană balcanică şi recordmană a României la prăjină, junior I), profesor coordonator Virgil Costache, premiu brut acordat 400 lei

5.George Alexandru Baciu, atletism (Campion de seniori al României la Triplusalt 19-20.07.2014, Pitresti, locul IV la CampionateleMondiale de Juniori, triplusalt, Canada), profesor coordonator Virgil Costache, premiu brut acordat 400 lei.

6.Florin Biro, atletism (Locul V la Campionatele Europene de alergare Montana 2014 Franța și medalie de argint la Campionatele Balcanice 2014), profesor coordonator Virgil Costache, premiu brut acordat 400 lei.

7.Florin Şchiopu, box (Multiplu campion naţional de box, component al Lotului Național de Box, junior, are 182 de meciuri oficiale câştigate şi nicio înfrângere), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

8.Florin Palaghia, lupte (Campion de tineret al României, 19-20 ani, component al Lotului Național de Tineret, medalie de aur la Internaționalele de junior ale României, Iași), profesor coordonator Dragoş Hogea, premiu brut acordat 400 lei.

9.Sorin Bouroşu, box (Multiplu campion national de juniori, component al Lotului Național de Box pentruCampionatele Mondiale de Juniori din luna octombrie 2014), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

10.Lidia Roman, canotaj (Multiplă campioană naţională, componentă a Lotului Naţional de Canotaj), antrenor Daniel Bănăţeanu, premiu brut acordat 400 lei.

11.George Ceparu, box (Medalie de aur la Campionatele Naţionale de Juniori şi paricipare la Campionatele Mondiale şi Europene de Box, component de bază al Lotului Naţional de Tineret pentru Campionatele Europene din octombrie 2014 din Croaţia), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

12. Elena Adam, box (Multiplă campioană Naţională de Juniori, componentă a Lotului Naţional de Juniori), antrenor Constantin Bebeşelea, premiu brut acordat 400 lei.

13.Marian Ion, box (Medalie de aur la Cupa României de Juniori 2013, component al Lotului Naţional de Box, juniori), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

14.Ionuţ Maxim, box (Campion national, component al Lotului Naţional de Box, juniori), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

15.Nicuşor Costea, canotaj (Multiplu campion naţional de canotaj, junior şi seniori, ergometru şi 2xCU), antrenor Daniel Bănăţeanu, premiu brut acordat 400 lei.

16.Gabriel Roman, canotaj (Multiplu campion national de junior şi campion naţional de seniori), antrenor Daniel Bănăţeanu, premiu brut acordat 400 lei.

17.Robert Alexandru Boboc, canotaj (component al  Lotului National de  canotaj juniori şi medaliat cu argint la CN Juniori), antrenor Daniel Bănăţeanu, premiu brut acordat 400 lei.

18. Alexandra Ivanciu, canotaj (Campioană), antrenor Daniel Bănăţeanu, premiu brut acordat 400 lei.

19.Mădălina Caşu, canotaj (Campioană naţională de junior la canotaj, componentă a LotuluiNaţional de Juniori II), antrenor Eugen Suciu, premiu brut acordat 400 lei.

20.Adriana Ailincăi, canotaj (Campioană naţională de junior la canotaj, componentă a Lotului Naţional de Juniori), antrenor Eugen Suciu, premiu brut acordat 400 lei.

21.Mihai Pălăghia, lupte (Medaliat cu argint la Campionatele Naţionale de Lupte, component al Lotului Naţional de Lupte, tineret 18-20 ani), antrenor Dragoş Hagea, premiu brut acordat 400 lei.

22.Daniel Euro Costea, box (Multiplu vicecampion naţional la Campionatele Naţionale de Box, tineret), profesor coordonator Valentin Anghel, premiu brut acordat 400 lei.

23.Cristel Ciubotaru, lupte (Campion National, component al Lotului Naţional), antrenor Dragoş Hagea, premiu brut acordat 400 lei.

24.Ana Maria Codreanu, canotaj (Vicecampionă naţională de seniori la canotaj, componentă a Lotului Naţional de Juniori II), premiul brut acordat 400 lei.

25.Gabriela Boldinog, lupte (Medaliată cu aur la Internaţionalele Bulgariei, medaliată cu argint la Campionatele Naţionale de Lupte), antrenor Gheorghe Nane, premiu brut acordat 400 lei.

26.Lidia Ion, box (Multiplă vicecampioană europeană de seniori, locul II la Campionatul Naţional de Box seniori 2014), antrenor Constantin Bebeşelea, premiu brut acordat 400 lei.

27.Ionela Manea, box (Locul II la Campionatul Naţional de Box – tineret), antrenor Constantin Bebeşelea, premiu brut acordat 400 lei.

28.Ionuţ Hamzu, lupte (Argint la Campionatul Naţional de Juniori), antrenor Gheorghe Nane, premiu brut acordat 400 lei.

29.Andreea Cristea, canotaj (Multiplu medaliată cu argint la Campionatele Naţionale de Juniori, component a Lotului Naţional de Juniori II), antrenor Eugen Suciu, premiu brut acordat 400 lei.

Şi antrenorii Daniel Bănăţeanu, Eugen Suciu, Marius Linte, Virgil Costache, Valentin Anghel, Dragoş Hogea, Constantin Bebeşelea, Dumitru Măcriş, Gheorghe Nane şi Georgian Anghel au fost premiaţi fiecare cu suma brută de 400 de lei.

Iată care sunt sportivii CSS Călăraşi premiaţi:

1.Constantin Adam, canotaj (Component al Lotului Naţional de Juniori, vicecampion European junior 4x Belgia -Hazewinkel, locul IV Campionatul Mondial Juniori 4x Germania – Hamburg, dublu campion balcanic junior 1x si 4x Bosnia Hertegovina, campion national pe ergometru junior, vicecampion national fond 1x , vicecampion national şcolar 2x), profesor coordonator Cornel Nedelcu, premiul brut acordat 1.100 lei.

2.Alexandra Mihai, atletism (Componentă a LotuluiNaţional de Juniri, locul 9 în top mondial în proba de triplusalt junior 2 (indoor,martie 2014), vicecampioană balcanică junior 2 – triplusalt Bulgaria,Sliven, participantă la Jocurile Olimpice ale Tineretului Trial European Azerbadjan, vicecampioană naţională de sală junior 2 triplusalt, 12.50m), profesor coordonator Marius Tătaru, premiul brut acordat 1.100 lei.

3.Samule Bucşă, atletism (Vicecampion naţional de sală junior 3 lungime, locul 3 Campionatul Naţional sală juniori 3 triplusalt, locul 3 Campionatul Naţional junior 3 triplusalt), profesor coordonator Marius Tătaru, premiul brut acordat 400 lei.

4.Ionuţ Uruianu, handball (Component al Lotului Naţional l de Juniori, participant la Campionatul European de Juniori,Polonia), profesor coordonator Mihăiţă Stănescu, premiul brut acordat 400 lei.

5.Antoniu Grama, atletism (Vicecampion national sală, copii 1 – 200m, vicecampion national copii 1 – 300m), profesor coordonator Daniela Sturz, premiul brut acordat 400 lei.

6.Liviu Boboc, atletism (Locul 3 Campionatul Naţional Şcolar 2x CU, locul 3 Campionatul Naţional Fond 1x CU), profesor coordonator Cornel Nedelcu, premiul brut acordat 400 lei.

7.Ionuţ Manole, canotaj (Locul 3 Campionatul Naţional Şcolar 2x CU, locul 3 Campionatul Naţional Fond 2x CU), profesor coordonator Cornel Nedelcu, premiul brut acordat 400 lei.

8.Cătălin Aibel, canotaj (Vicecampion naţional Şcolar 2x), premiul brut acordat 400 lei.

9.Andrei Aron, baseball (Vicecampion naţional şcolar, participant la Campionatul Mondial  LITTLE LEAGUE cu echipa CSS Călăraşi, faza pe Europa, Italia), profesor coordonator Ion Bălan, premiul brut acordat 400 lei.

10.Iulian Chiţu, baseball (Vicecampion naţional şcolar, participant la Campionatul Mondial  LITTLE LEAGUE cu echipa CSS Călăraşi, faza pe Europa, Italia), profesor coordonator Ion Bălan, premiul brut acordat 400 lei.

11.Alexandru Dumitru, baseball (Vicecampion naţional şcolar, participant la Campionatul Mondial  LITTLE LEAGUE cu echipa CSS Călăraşi, faza pe Europa, Italia), profesor coordonator Ion Bălan, premiul brut acordat 400 lei.

12.Andreea Chietraru, handball (Cel mai bun portar al Turneului Final junioare 3), profesor coordonator  Constantin Frâncu, premiul brut acordat 400 lei.

Şi antrenorii CSS Călăraşi Cornel Nedelcu, Marius Tătaru, Mihăiţă Stănescu, Daniela Sturz, Ion Bălan şi Constantin Frâncu au fost premiaţi fiecare cu suma brută de 400 de lei.

În plus, Primăria Călăraşi a acordat şi un premiu special constând în 10 mingi de handbal pentru handbalistele Junioare II şi III, semifinaliste şi finaliste ale Campionatului Naţional.

De asemenea, au fost premiaţi şi componenţii echipei de futsal ai ASOCIAŢIEI FOTBAL CLUB DUNAREA 2005 CĂLĂRAȘI, în frunte cu antrenorul Marian Şotârcă pentru participare cu echipa în play-offul unei competiţii de nivel naţional. Aceştia sunt: Andrei Braşoveanu, Dumitru Ion, Adrian Lascu, Eugen Cinaru, Andrei Cârstea, Ionuţ Movileanu, Andrei Modoveanu, Ionuţ Popescu, Marian Bulgaru, Emil Răducu, Flavian Tarţă, George Tomescu, Robert Vârlan, Iuliu Safar, Cristian Zanfir şi Mirel Condei. Premiul brut pentru fiecare a fost în sumă de 150 de lei.

Raspunde

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Va rugam introduceti caracterele de verificare

Citește articolul precedent:
Statuia ecvestră a Regelul Carol I trece din patrimoniul Ministerului Culturii în patrimoniul Primăriei Călăraşi

Anul 2006 a fost dedicat memoriei Regelui Carol I. În contextul acţiunilor consacrate Anului Carol, marcând 140 de ani de...

Închide