Culturiştii Călărăşeni au participat în ultimele două weekend-uri la două concursuri importante

Sâmbătă, 20 septembrie, s-a desfăşurat în Bucureşti concursul TIGER CLASSIC 2014 unde a concurat un număr foarte mare de sportivi amatori şi profesionişti, juniori şi seniori. La acest concurs s-au prezentat culturişti foarte bine pregătiţi, spectacolul fiind pe măsură. Bogdan Duţă de la Fortus Călăraşi a ocupat locul II la cat. juniori open, iar sportivul Bogdan Sârbu de la Yzo Gym Călăraşi locul VII la cat. 95 kg seniori, unde arbitrii au avut o părere diferită faţă de realitatea de pe scenă, privându-l pe sportivul nostru de accederea în finala categoriei.

Duminică, 28 septembrie, s-au desfăşurat la Cluj-Napoca campionatele naţionale de culturism seniori, unde sportivii din Călăraşi au obţinut rezultate remarcabile. Ciprian Solzaru – Fortus Călăraşi a obţinut titlul de campion naţional şi medalia de aur la 65 kg într-o categorie cu mulţi sportivi foarte bine pregătiţi. Cornel Magearu – Yzo Gym Călăraşi a obţinut locul III şi medalie de bronz la categoria 100 kg, de asemenea un rezultat foarte bun, ţinând seama că este la prima lui participare.