CS Fortus Călăraşi, cel mai bun club la categoria juniori, la etapa de zonă a CN de Culturism de la Otopeni

Sâmbătă, 2 aprilie 2016, a avut loc în oraşul Otopeni-Ilfov etapa de zona ,,A” a campionatelor naţionale de culturism. Au fost prezenţi 96 de sportivi din 14 judeţe, reprezentând cei mai buni şi mai în formă culturişti ai zonei de sud a României (de la Mehedinţi până la

Constanţa). Clubul Fortus a fost prezent cu un număr de 8 sportivi şi a obţinut următoarele rezultate:

– ŞTEFĂNESCU ANDREI-TITEL – locul VI cat. +70 kg Juniori mici

La acest concurs, pentru juniori s-au făcut 5 categorii de greutate-vârstă, iar sportivi de la FORTUS au câştigat trei categorii iar la două au obţinut locul secund. Fiind clubul cu cele mai bune rezultate la juniori din această etapă de zonă, iar sportivul CIUTĂ CASIAN a fost declarat cel mai bun junior al concursului câştigând OPENUL juniorilor.

Sportivii clubului FORTUS se pregătesc pentru Campionatele Naţionale de Culturism Juniori ce se vor desfăşura la IAŞI în perioada 23-35 Aprilie.

Preşedintele clubului, Nelu Basfalion, mulţumeşte sportivilor pentru rezultatele obţinute şi le urează succes la întrecerile de la Iaşi. De asemenea mulţumeşte sponsorilor, mass-media călărăşene şi tuturor factorilor de răspundere care sunt aproape şi sprijină acest sport numit CULTURISM.