Primii 10 sportivi şi cei mai buni antrenori ai CSM Călăraşi în anul 2016

Adriana Ailincăi (a treia de la stânga la dreapta)

Joi, 22 decembrie, în sala de festivităţi a CSM Călăraşi a avut loc premierea celor mai buni sportivi şi antrenori ai CSM în anul 2016.

Clasamentul a fost întocmit conform Sistemului de atribuire a punctelor, stabilit de MINISTERUL TINERETULUI ŞI SPORTULUI, în raport cu rezultatele sportive, respectiv în raport cu cele 127 medalii obţinute de sportivii şi antrenorii CSM Călăraşi în anul 2016. S-a ţinut cont şi de potenţialul şi perspectiva de posibile viitoare mari performanţe ale sportivilor. În urma evaluării performanţelor şi a potenţialului sportivilor, a rezultat următorul clasament:

1. Adriana AILINCĂI,  Canotaj, antrenor Eugen SUCIU

Medalie de Argint la CAMPIONATELE EUROPENE de Juniori I – 18 ani, Trakai-Lituania

– Componentă a Lotului Naţional de Canotaj, juniori.

Alexandru Chioseaua

1. Alexandru CHIOSEAUA , Canotaj, antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

Locul V la CAMPIONATELE MONDIALE de Tineret – 23 ani Rotterdam -Olanda

– Multiplu medaliat la Campionatele Naţionale de Tineret şi Seniori ale României

– Component al Lotului Naţional de Canotaj, seniori.

2. Lidia ROMAN – Canotaj, antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

– Medalie de BRONZ la CAMPIONATELE EUROPENE de Juniori I – 18 ani, Trakai-Lituania

– Locul VI la CAMPIONATELE MONDIALE de JUN, Rotterdam – Olanda

– Componentă a Lotului Naţional de Canotaj, Tineret.

3. Mădălina CAŞU – Canotaj,  antrenor  Eugen SUCIU

– Medalie de BRONZ la CAMPIONATELE EUROPENE de Juniori I – 18 ani, Trakai-Lituania

– Multiplu medaliata la Campionatele Naţionale de Tineret şi Seniori ale României

– Componentă a Lotului Naţional de Canotaj, Tineret.

3. Georgiana VASILE – Canotaj, antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

– Locul V la CAMPIONATELE MONDIALE de Tineret – 23 ani Rotterdam -Olanda

– Componentă a Lotului Naţional de Tineret.

4. Florin Nicolae ŞCHIOPU – Box, antrenor Valentin ANGHEL

– Medalie de aur la Campionatele Naţionale de Seniori

– Medalie de aur la Campionatele Naţionale de Tineret

– Medalie de aur la Turneul Internaţional de Tineret, Khmelnitsky – Ucraina,

– Participant la Campionatele Mondiale de Tineret de la Sankt Petersburg – Rusia

– Component al Lotului Naţional de Tineret.

5. Lidia ION – Box, antrenor Constantin BEBEŞELEA

– Medalie de Aur la Campionatele Naţionale de Senioare

– Componentă a Lotului Naţional de senioare.

5. Ştefan Cristian SANDU, antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

Medalie de Argint la Campionatele Balcanice de Juniori, Kastoria – Grecia

– Multiplu medaliat cu Aur la Campionatele Naţionale de Juniori şi Seniori

– Component al lotului Naţional de Juniori.

6. George Alexandru BACIU – Atletism, antrenor Virgil COSTACHE

– Medalie de argint la Campionatele Naţionale – triplusalt, Seniori

– Component al Lotului Naţional de Seniori.

6. Ionuţ BIRO –  Atletism, antrenor Virgil COSTACHE

– Locul I la Campionatul Naţional, 1500 m

– Finalist la Campionatele Europene de Juniori, Tbilisi, Georgia

7. Daniel Costea – Box,  antrenor Valentin ANGHEL

– locul II la Campionatul Naţional de seniori

– locul II la Centură de Aur, seniori, România

– locul II la Turneul Internaţional de seniori, Vinntysa – Ucraina.

7. George CEPARU – Box,  antrenor Georgian ANGHEL

– Medalie de bronz la Campionatele Naţionale de Seniori

– locul II la Turneul Internaţional de seniori, Vinntysa – Ucraina.

8. Alin CRĂCIUN – Canotaj,  antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

– Multiplu campion naţional de juniori şi seniori

– Component al Lotului Naţional de Canotaj, Juniori.

8. David POPA – Canotaj,  antrenor Daniel BĂNĂŢEANU

– Două medalii de aur la Campionatele Naţionale de juniori de la Iaşi şi Botoşani

– Medalie de aur la Campionatele Naţionale de seniori, Timişoara.

9. Florin BIRO –  Atletism, antrenor Virgil COSTACHE

Locul I la Campionatul Naţional de Tineret, 3000 obstacole

– Component al Lotului Naţional de Atletism, Tineret.

9. Ionela PISTOL LUCA – Atletism, antrenor Virgil COSTACHE

– Locul II la Campionatul Naţional de Tineret

– Locul III la Campionatul Naţional de Seniori

– Componentă a Lotului Naţional de Senioare.

10. Iuliana TIMOC – Canotaj, antrenor  Eugen SUCIU

– Locul III la Campionatul Naţional de seniori

– Locul II la Campionatul Naţional de juniori

– Componentă a Lotului Naţional de Juniori.

10. Delia CLAPON – Canotaj, antrenor  Eugen SUCIU

Locul III la Campionatul Naţional de seniori

– Locul II la Campionatul Naţional de juniori

– Componentă a Lotului Naţional de Juniori.

10. Mihai PALAGHIA – Lupte, antrenor Dragoş HOGEA

Medaliat cu argint la Campionatul Naţional, categ. de vârsta 20 ani

– Component al lotului Naţional

Au fost nominalizaţi, cu Diplome de Merit, 59 de sportivi ai CSM Călăraşi, medaliaţi în anul 2016 la Campionatele sau Concursurile Naţionale pe ramura lor de sport sau la competiţii internaţionale, sportivi care nu „au prins” un loc în primii 10 sportivi ai clubului, dar care au avut rezultate foarte bune, printre care: Stanciu Cristian – medaliat cu aur la Campionatul Naţional de Atletism, Tineret;  sportivii Dobre Tavi, Cristea Jean, Dima Cosmin – participanţi la Campionatele Europene de Box; Ion Marian, Elena Adam, Eugenia Anghel, Buneata Samir, Dumbravă Valentin, Popescu Mădălin, Matei George, Manea Marco, Mon Petrică, Bârsan Alexandru, Budescu Andra, Catană Mihaela, Cojocaru Cristina, Miclăuş Lavinia – de la Secţia de BOX, Druga Cristina, Burlacu Elena, Paraschiv Gabriela, Iulia Vasile, Boboc Robert, Stoica Antonio, Speteanu Ionuţ, Speteanu Georgian, Şubert Alexandra, Ionescu Mădălina, Mândruţescu Vlad, David Marcel, Stoian Andrei, Stoian Bogdan, Tudor Emanuel, Ştiucă Aurelian, de la Secţia de CANOTAJ;  Budileanu Adrian, Burlacu Cătălin, Moise Emanuel, Buzoianu Teodor, Manea Alexandru, Banciu Valentin, Grecu Georgian de la  Secţia de Kaiac – Canoe; Ciubotaru Cristel, Hamzu Ionuţ, Zainea Samuel, Zainea Matei, Cristea Florin, Alexandra Simion, Andreea Nedelcu, Mucuţa Sorina, Manea Daniel, Stanciu Cristian, Panait Gabriel, Bogdan Mirela, de la Secţia LUPTE.

 

CLASAMENT PRIMII 8 ANTRENORI ai CSM Călăraşi în anul 2016

  • DANIEL  BĂNĂŢEANU – Canotaj
  • EUGEN SUCIU – Canotaj
  • VALENTIN ANGHEL – Box
  • VIRGIL COSTACHE – Atletism
  • GEORGIAN ANGHEL –  Box
  • CONSTANTIN BEBEŞELEA – Box
  • DRAGOŞ HOGEA – Lupte
  • GEORGE FILIP – Kaiac-Canoe      

CSM Călăraşi a obţinut în anul 2016 un număr record de 127 de medalii, faţă de 113 în anul 2015, la Campionatele şi Concursurile naţionale şi internaţionale, obţinând, de asemenea, un număr remarcabil de clasări pe locurile IV-VI la finalele pe ţara şi la competiţiile internaţionale. Au fost obţinute 34 de medalii de Aur, 50 de medalii de Argint şi 43 de medalii de Bronz, la absolut toate categoriile de vârstă. CSM Călăraşi a promovat în anul 2016 un număr de 26 de sportivi în Loturile Naţionale ale României, asigurând astfel perspectiva sportului din ţara noastră în anii următori.

Raspunde

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Va rugam introduceti caracterele de verificare

Citește articolul precedent:
Sandu Manea: „Toate acţiunile pe care le voi întreprinde în următorii ani vor avea în centrul lor interesele locuitorilor”

Mircea Brânduşă. Unul dintre primarii comunelor călărăşene, pe care locuitorii l-au ales să le administreze nevoile, se numeşte Sandu Manea....

Închide