Fotbal / Liga 2 / Dunărea Călăraşi, victorie grea acasă cu FC Argeş

Dan Alexa: „O victorie foarte importantă”

Galben-albaştrii au reuşit să revină spectaculos de la 0 la 1 în prima repriză, duminică ,12 noiembrie, pe teren propriu în compania celor de la FC Argeş, scor final 2 – 1 şi să se păstreze la un punct în spatele liderului Ligii a II-a. Cristian Puşcaş şi Silviu Pană au fost eroii meciului cu FC Argeş. Cei doi fotbalişti cu experienţă au marcat pentru Dunărea şi le-au dedicat golurile magazionerului Alexandru Munteanu (Sandu) şi Iorga Nicolae (maseur) care au suferit în urmă cu câteva zile un accident de maşină. În drumul ei spre Liga 1, Dunărea a avut ceva emoţii cu FC Argeş în partida din etapa a 17-a a Ligii a 2-a. Dunărea a fost condusă la pauză însă în partea secundă a revenit pe tabelă şi a rămas la un punct în spatele liderului Hermannstadt. Cu această victorie destul de importantă echipa de pe malul Borcei se distanţează de Chindia Târgovişte, echipă care a făcut egal, scor 0 – 0 la Afumaţi. „O victorie foarte importantă, una meritată care ne duce la 4 puncte de Chindia. Ne aşteaptă un meci foarte greu etapa următoare la Târgovişte. Dacă vom câştiga în deplasare vom lua o opţiune serioasă pentru promovare, chiar dacă este prea de vreme”, a spus antrenorul Dan Alexa după meciul câştigat cu FC Argeş.

Dunărea Călăraşi este neînvinsă de pe 19 august în campionat. Practic, de când a venit Dan Alexa pe banca grupării călărăşene, Dunărea a reuşit 12 victorii dintre care 10 la rând şi două meciuri le-a terminat la egalitate. Etapa următoare are loc un derby interesant. Cea mai prolifică echipă a Ligii a 2-a, Dunărea Călăraşi întâlneşte în deplasare Chindia Târgovişte. Între cele două formaţii este o diferenţă de 4 puncte, în acest moment. Partida este în direct pe Digisport 1, sâmbătă, 18 noiembrie de la ora 12:00.