La omul sărac nici arbitrii nu trag!

Mircea Brândușă. Proverbul cu omul sărac la care nici boii nu trag li s-a potrivit, sâmbătă, de minune băieților primarului Aniel Nedelcu. Cu echipa lui Daniel Iftodi în rolul săracului, la propriu și la figurat, și cu centralul Costreiu judecând câteva faze nu prea complicate, consumate pe parcursul celor 90 de minute de joc, în defavoarea gazdelor. Agricola Borcea versus Farul Constanța era un afiș mai mult decât atractiv. Se anunța un duel tactic Grigoraș contra Iftodi, cândva adversari în Liga I și un dialog între cele două galerii, ambele  câștigate net de oaspeți. Se întâlneau două echipe cu obiective diferite, gazdele – evitarea retrogradării, oaspeții – promovarea în Liga a II-a, echipe care joacă fotbal ofensiv, cu fotbaliști din ligile superioare, dispuși să producă faze de poartă. Suprafața de joc a fost și ea una perfectă pentru un joc de construcție, tribunele arhipline (peste 1000 de spectatori), vremea ideală pentru fotbal. Așteptările erau mari, primarul Nedelcu era optimist, dar, din păcate fotbalul a fost trădat de aproape toți jucătorii de la Borcea. Singurul care a ieșit în evidență a fost Marian Șerban, dar cum spune un alt proverb: „cu o floare nu se face primăvară!”, nici măcar la Borcea. Pentru Agricola au fost 90 de minute de joc chinuit, în care, deși mijlocașii au încercat și pe alocuri au găsit soluții către atacanți, aceștia s-au întâlnit foarte rar cu situațiile mari de poartă. Meciul a început practic de la 0-1, când, în minutul 5, George Călințaru reușește să surprindă apărarea gazdelor și înscrie plasat pe lângă portarul gazdelor care pe parcursul jocului avea să aibă și câteva parade care au limitat scorul final. Revenind la Călințaru, mijlocașul Farului a reușit până la pauză dubla (min. 27) când a fost găsit surprinzător nemarcat de fundașii gazdelor în careu, de unde a șutat direct în colțul lung pentru 0-2. În primele 45 minute, Borcea s-a zbătut degeaba. Lui Șerban nu i-au ieșit driblingurile, dar în min. 12 acesta execută bine o lovitură liberă directă, însă Gurău scoate în corner. Alexandru Iordănescu, fiul generalului, a atins de maximum cinci, șase ori mingea, iar Gață nu e fotbalist de Liga a III-a cu atât mai puțin pentru fotbalul mare. Singura mare ocazie a echipei din Borcea a venit în min. 40. Gață execută o lovitură liberă directă, mingea ajunge la Văduva care caută păianjenii lui Vreme, însă acesta se întinde și scoate în corner. Până atunci, Stănescu (min. 29) ratează din poziție ideală, iar după, în min. 45, Tudorică încheie repriza cu un șut de la marginea careului care s-a scurs milimetric pe lângă stâlpul din dreapta portarului gazdelor. Repriza a doua a arătat la fel. Farul a înscris rapid (min. 47), Dragu expediind o bombă din afara careului care l-a lăsat stană de piatră pe Vreme. Iftodi introduce sânge proaspăt, scoate doi mijlocași și introduce doi atacanți cu gândul de a înscrie măcar golul de onoare. Mutări care vor fi de prisos în economia jocului. În rest, doar chinuială, un cartonași galben încasat corect de Marian Șerban pentru proteste la o decizie de semnalizare corectă a arbitrului asistent și probabil o premieră negativă pentru trupa lui Iftodi, una care în meciul de la Traian arătase o față extrem de ofensivă, însă sâmbătă cu Farul a terminat meciul fără să tragă pe spațiul porții!!! Borcenii au pierdut 3 puncte extrem de importante, mai ales că în această etapă contracandidatele sale la retrogradare au pierdut și era o bună ocazie de a reduce din diferența față de Modelu și de a se distanța față de Oltenița și Tulcea! Etapa următoare, Agricola are o deplasare dificilă la Râmnicu Sărat, dar crede în șansele sale. Fotbalul se joacă pe puncte!

AGRICOLA BORCEA: Vreme, Alexandru, Rădulescu, Cazacu, Iordănescu, Pal, Tudor (77 Trudă), Mărgărit (46 Spătaru), Văduva (46 Gheorghe), Gață (73 Grigore), Șerban.

FARUL CONSTANȚA: Gurău, Vîntu (65 Sicu), Grigoraș, Tudorică, Cârstocea, Stănescu, Călințaru (65 Zamfir), Iani (75 Androne), Twumasi (73 Botea), Diakite, Dragu.

ARBITRI: Adrian Costreiu – Marian Istrate – Silviu Andreiu.

Farul Constanța – Victoria Traian

Aniel Nedelcu – primar Borcea: „Am întâlnit cea mai bună echipă din serie. Din păcate, am jucat slab, dar și arbitrul, care probabil s-a speriat de numele echipei din Costanța, ne-a dezavantajat clar refuzându-ne câteva lovituri libere directe din preajma careului. În opinia mea, „cărțile” sunt făcute pentru Farul! În repriza a doua am introdus doi atacanți în speranța că vom înscrie măcar golul de onoare. Ne vom juca șansele cu sportivitate până la finalul campionatului!”

Daniel Iftodi – antrenor Agricola Borcea: „În prima repriză am încercat să nu luăm gol. Farul este o echipă foarte bună cu jucători experimentați din Liga –I și a II-a. Băieții mei au prins poate cea mai slabă zi, fiind lipsiți de creativitate. Cât privește retrogradarea, vom aborda fiecare joc cu gândul la victorie!”

Petre Grigoraș – antrenor Farul Constanța: „Am obținut o victorie deosebit de importantă care, coroborată cu egalul de la Slobozia, dintre Unirea și Spartac, ne menține în lupta pentru șefia clasamentului. Am făcut un joc foarte bun însă lipsa de concentrare a atacanților mei mă deranjează foarte mult. Dacă tratau fazele cu maximă atenție puteam câștiga la un scor mult mai mare, ceea ce ne ajuta să fim liderul la zi al seriei. Urmează 4 etape de foc în care întâlnim principalele contracandidate la promovare – Slobozia, Cernavodă, Spartac. Sper să obținem toate punctele puse în joc, implicit promovarea în Liga a II-a!”