Dan Alexa: „Va fi un meci greu cu Hermannstadt”

De la ora 18.00, la Tg. Mureş, se vor duela nou promovatele FC Hermannstadt şi Dunărea Călăraşi, formaţii care au dominat sezonul trecut al ligii a 2-a. Meciul va fi arbitrat de bucureşteanul Iulian Dima.

Runda a 3-a programează duelul dintre FC Hermannstadt şi Dunărea Călăraşi, echipe care au luptat pentru primul loc până în ultima etapă a stagiunii precedente din liga secundă.

Patru puncte din șase posibile au scos sibienii din cele două dueluri directe în ediția 2017-2018, gruparea antrenată de Alexandru Pelici fiind singura care a reuşit să câştige în faţa formaţiei dunărene.

Întâia confruntare directă a avut loc pe 19 august 2017, FC Hermannstadt – Dunărea 2-1. Răzvan Dâlbea a deschis scorul în minutul 43, dar avantajul gazdelor a fost anulat imediat după pauză de Valentin Alexandru. Golul victoriei a fost marcat abia în minutul 90+2, autor Daniel Tătar.

În retur, pe 25 februarie 2018, cele două au terminat fără gol confruntarea de pe arena Ion Comşa din Călăraşi. Aceasta a fost a treia întâlnire directă dintre tehnicianul ardelenilor şi Dan Alexa, precedentele dueluri având loc tot în liga secundă, în ediţia 2014-2015, ACS Poli – FC Bihor 3-0 (victorie Dan Alexa) şi ACS Poli – CSM Rm. Vâlcea 0-0.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: FC Hermannstadt – 25 ani şi 6 luni; Dunărea Călăraşi – 25 ani şi 11 luni.

Despre meciul cu formația din Sibiu, Alexa a declarat că va fi unul dificil.

„Suntem conștienți că va fi un meci greu cu Hermannstadt. Este o echipă care are un joc pragmatic, o echipă ce primește greu gol. Important este pentru noi să arătăm bine și să aducem un plus de curaj pe faza de atac, să fim pragmatici. Sibiul a adus jucători importanți cu experiență. Este un meci complicat dar noi mergem încrezători.”

Duminică, 5 august

Ora 18.00 Hermannstadt – Dunărea Călărași

Ora 21.00 FCSB – Politehnica Iași

Luni, 6 august

Ora 18.00 Viitorul Constanța – FC Voluntari

Ora 21.00 Gaz Metan Mediaș – Dinamo București

Partidele vor fi transmise în direct de LOOK TV / PLUS, DIGI SPORT și TELEKOM SPORT.