Denis Ispas, eroul negativ al Dunării în meciul cu FCSB

Așteptată de toți suporterii Dunării Călărași, partida FCSB – Dunărea Călărași, din cadrul etapei a 9-a a ligii I Betano, disputată duminica trecută pe Arena Anghel Iordănescu din Voluntari, s-a încheiat cu un sec 2-0 pentru gazde. Deși sperau măcar la un rezultat de egalitate, Dunărea a pierdut pe fondul a două greșeli personale, Denis Ispas fiind eroul negativ al meciului.

Dunărea putea deschide scorul încă din secunda 32 dacă Ndiaye Mediop, lansat perfect pe culoar, nu s-ar fi pierdut cu firea în faţa lui Cristi Bălgrădean care a reuşit să reţină șutul slab al atacantului călărășean.

În loc de 0-1 va 1-0, FCSB reuşind să deschidă scorul în minutul 8 prin Dennis Man. Lăsat liber de Denis Ispas, care a făcut greșit pasul la ofsaid în preajma careului mic, Man a reluat cu capul, balonul a fost apărat în primă fază de Cătălin Straton însă, pe fază, acelaşi Man introduce mingea în plasă.

„Galben – albaştrii” au ieșit din nou la atac încercând în 2-3 rânduri prin Kanda sau Keyta să-l pună în dificultate pe Bălgrădean. FCSB intră însă la pauză cu un avantaj de 2 goluri. Raul Rusescu este faultat în careu de Denis Ispas care, după ce a luftat, a căzut peste atacantul stelist, iar Florinel Coman îl învinge pe Straton cu un şut pe jos în dreapta sa.

Partea secundă a fost la fel de dinamică, ambele echipe oferind un spectacol agreabil presărat cu faze de gol la ambele porţi. Dunărea putea reduce din diferenţă în minutul 55. Denis Ispas a făcut o cursă excelentă pe stânga a centrat pefect la Mediop care din interiorul careului a trimis mingea pe jos în bară!

De partea cealaltă, FCSB s-a avântat spre poarta lui Straton, Moruţan (intrat pe teren în minutul 59 în locul lui Rusescu), Romario şi de două ori Man ratând bune ocazii de gol.

S-a terminat 2-0 pentru vicecampioana României însă Dunărea a făcut, în opinia multora, cea mai bună partidă a sa din deplasare din acest sezon. Au jucat cu curaj și determinare, putând produce surpriza în cazul în care ratările lui Mediop s-ar fi transformat în gol.

Etapa viitoare, Dunărea va juca tot în deplasare, mai exact la Chiajna împotriva Concordiei, partida fiind programată luni, 1 octombrie, de la ora 18.00.

FCSB – Dunărea Călăraşi 2-0

Au marcat: Dennis Man (8’), Florin Tănase (45’ – pen.)

FCSB: 34. Cristi Bălgrădean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 77. Alexandru Stan – 6. Dragoş Nedelcu, 23. Ovidiu Popescu – 98. Dennis Man, 10. Florin Tănase (9. Harlem Gnohere, 46’), 7. Florinel Coman (80 Teixeira, 79’) – 2. Raul Rusescu (11. Olimpiu Moruşţan, 59’). Rezerve: 99. Andrei Vlad – 13. Junior Morais, 33. Hristo Zlatinski, 28. Mihai Roman.

Antrenor: Nicolae Dică

Dunărea: 25 Cătălin Straton – 3. Ionuţ Ţenea, 17. Alin Dobrosavlevici, 35. Wallace da Silva, 44. Denis Ispas – 8. Stelian Cucu, 4. Cristi Puşcaş (19. Valentin Alexandru, 79’) – 11. Bodo Kanda (55. Alexandru Bourceanu, 90’), 15. Silviu Pană, 21. Hamidou Keyta (22. Alexandru Munteanu, 68’) – 29. Ndiaye Mediop. Rezerve: 1. Cezar Lungu – 30. Alin Şeroni, 5. Gabriel Simion, 20. Bogdan Şandru.

Antrenor: Dan Alexa.

Cartonaşe galbene: O. Moruţan (61’) / 18. H. Keyta (18’), 57. B. Kanda (57’), 60. D. Ispas (60’), A. Dobrosavlevici (74’), S. Cucu (86’).

Au arbitrat: Ionuţ Coza (Cernica) – Ovidiu Artene (Vaslui), Stelian Slabu (Braşov). Rezervă: Sebastian Colţescu 8Craiova)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) şi Romulus Chihaia (Bucureşti – LPF).

Dunărea pe 9, după etapa a 9-a!

Luni seară s-au încheiat partidele din cadrul rundei a 9-a. Astra a învins acasă cu 3-0 pe Gaz Metan şi a urcat pe 2 cu 17 puncte, cu unul mai puţin decât FCSB. Pe 3 e CFR Cluj cu 16 puncte.

Dunărea Călăraşi a căzut pe locul 9 cu 12 puncte, după înfrângerea suferită în fața liderului clasamentului FCSB.

Raspunde

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Va rugam introduceti caracterele de verificare

Citește articolul precedent:
Anunț finalizare proiect „Achiziția de echipamente și dotări în cadrul societății CARTARE AGROCHIMICA SRL”

Societatea CARTARE AGROCHIMICA SRL anunță finalizarea activităților proiectului cu titlul „Achizitia de echipamente si dotari in cadrul societatii CARTARE...