Dunărea Călărași, calificare, în premieră, în semifinalele Cupei României la futsal

Pentru prima dată în istoria sa, Futsal Club Dunărea Călăraşi s-a calificat în semifinalele Cupei României, ediţia 2018-2019, învingând acasă FK Odorheiu Secuiesc.

Sâmbătă seară, în Polivalenta Ion C. Neagu, călărășenii au trecut harghitenii de la FK Odorheiu Secuiesc după un meci cu 11 goluri. Scor final 7-4 (4-2) pentru Dunărea Călărași.

Oaspeţii au început în forță și au deschis scorul în secunda 43 prin Szabolcs Manya. Dunărea și-a revenit repede, egalând în minutul 5 prin spaniolul Yanez Galan. Câteva zeci de secunde mai târziu, Paulo Pinto e la finalizare și Dunărea trece în avantaj, 2-1.

Harghitenii sunt depăşiţi pentru a 3-a oară în minutul 8 când Cesar Ribeiro înscrie, ducând diferenţa la două goluri, 3-1.

Jocul e dominat clar de echipa de pe malul Borcei care înscrie pentru 4-1, în minutul 11, prin acelaşi Yanez Galan, care-şi trece în cont dubla.

Prima repriză se încheie cu scorul de 4-2, harghitenii reducând din diferenţă în ultimele secunde prin Tamas Miklos.

Partea a doua debutează cu gol pentru FK Odorheiu Secuiesc În minutul 23, din nou Tamas Miklos e la finalizare, reducând diferența la doar un gol.

Cu publicul în spate, Dunărea reintră rapid în joc marcând al 5-lea gol prin Thyago Monteiro în minutul 25.

Oaspeţii forţează, atacă cu toată echipa, însă tabela se modifică pentru a 6-a oară, tot în beneficiul Dunării care înscrie prin Rodrigo Coelho în minutul 32.

Echipa antrenată de Zoltan Jakab mai are o tresărire de orgoliu în minutul 36, prin Barna Szecsi, însă tabela se închide definitiv cu 2 secunde înainte de fluierul final. Din nou Coelho e omul potrivit la locul potrivit şi duce scorul la 7-4. Suficient pentru o calificare meritată în semifinalele Cupei României.

Futsal Club Dunărea Călăraşi – FK Odorheiu Secuiesc 7-4 (4-2)

Au marcat: Yanez Galan (5, 11), Paulo Pinto (6), Cesar Ribeiro (8), Thyago Monteiro (25), Rodrigo Coelho (32, 40) / Szabolcs Manya (1), Tamas Miklos (20, 23), Barna Szecsi (36)

Dunărea: 21. Igor Garcia – 8. Marian Şotârcă, 17. Thyago Monteiro, 7. Marian Plugaru, 14. Yanez Galan.

Rezerve: 82. Eugen Cinaru, 1. Andrei Moldovanu – 2. Ionuţ Movileanu (cpt.), 87. Gabriel Şerban, 6. Doru Rotaru, 12. Paulo Pinto, 11. Rodrigo Coelho, 15. Cesar Ribeiro.

Antrenor: Marian Şotârcă

FK Odorheiu Secuiesc: 1. Andrei Grigoraş – 5. Szabolcs Manya, 17. Alpar Csoma, 7. Barna Szecsi (cpt.), 6. Lorand Szocs.

Rezerve: 15. Tamas Miklos, 14. Artur Galfi, 19. Istvan Hadnagy, 18. Barna Kedei, 21. Tamas Jakab, 12. Norbert Sebestyen.

Antrenor: Zoltan Jakab

Au arbitrat: Daniel Pop Vasile (Piteşti) – Ionuţ Smeu (Brăila). Rezervă: Bogdan Balaban (Galaţi).

Observator: Bogdan Sorescu (Piteşti)

Raspunde

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Va rugam introduceti caracterele de verificare

Citește articolul precedent:
Anunț finalizare proiect „Achiziția de echipamente și dotări în cadrul societății CARTARE AGROCHIMICA SRL”

Societatea CARTARE AGROCHIMICA SRL anunță finalizarea activităților proiectului cu titlul „Achizitia de echipamente si dotari in cadrul societatii CARTARE...