Dunărea s-a împotmolit în mocirla de la Sibiu! Călărașiul a RETROGRADAT!

Sibienii de la FC Hermannstadt s-au calificat, până la urmă, la barajul pentru menţinerea în Liga I de fotbal, după ce au învins-o pe Dunărea Călăraşi cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, într-o partidă din etapa a 14-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului.

Partida care a început cu o întârziere de 30 de minute din cauza ploii abundente care a inundat suprafaţa de joc, a avut un final dramatic. Prima parte s-a încheiat aşa cum a început, 0-0, deşi gazdele n-au avut nici un şut pe spaţiul porţii iar echipa noastră şi-a trecut în cont 3 ocazii clare prin Ammari (28, 45) şi G. Enache (44).

Startul părţii secunde a aparţinut tot Dunării care a irosit o bună oportunitate prin G. Enache în minutul 53, balonul fiind reţinut de Căbuz.

Gazdele, care n-aveau la îndemână decât varianta victoriei pentru a merge la baraj, au ratat deschiderea scorului în minutul 67, mingea trimisă din careu S. Popovici, introdus în teren 2 minute mai devreme, fiind respinsă miraculos în corner de Straton.

În minutul 77, Dunărea a deschis scorul. Bourceanu l-a servit ideal pe Steliano Filip care din vole a reluat direct în plasa porţii lui Căbuz.

Sibienii n-au cedat, presând şi mai mult poarta lui Straton care avea să cedeze în minutul 85. Tsoumou a reluat cu capul din corner de lângă fundaşii noştrii lăsându-l fără replică pe bravul nostru portar.

Finalul a fost unul foarte tensionat, atacantul gazdelor, Ştefan Blănaru, care fusese înlocuit, primind cartonaş roşu în min. 90+4, pentru bruscarea lui Daniel Benzar, în timp ce antrenorul Dunării, Dan Alexa, a fost trimis în tribună.

Incredibilul se produce în al 6-lea minut al prelungirilor. Sibienii au marcat golul victoriei prin croatul Ivan Lendric care a împins balonul în poartă din câţiva metri, la centrarea lungă a lui Petrişor Petrescu.

Bucurie enormă pentru gazde, tristeţe imensă pentru suporterii călărăşeni care au fost la câteva secunde distanţă de o  mare performanţă. Dunărea revine în liga a 2-a, acolo unde va juca şi Concordia Chiajna, ultima clasată în topul play – out-ului. Hermannstadt merge la baraj unde se va duela cu U Cluj, într-o dublă manşă pentru o nouă prezenţă în liga 1 Betano.

Hermannstadt – Dunărea Călăraşi 2-1

Au marcatJuvhel Tsoumou (85’), Ivan Lendric (90+6’) / Steliano Filip (77’)

Hermannstadt: 1. Cătălin Căbuz – 71. Alexandru Măţel, 30. Alexandru Dandea, 4. Ionuţ Stoica, 87. Florin Acsinte (23. Sergiu Popovici, 65’) – 5. Răzvan Dâlbea, 44. Lucian Dumitriu – 7. Ionuţ Petrescu, 9. Juvhel Tsoumou, 17. Daniel Tătar – 89. Ştefan Blănaru (24. Ivan Lendric, 75’)

Rezerve: 12. Toma Niga – 28. Loren Niţă, 67. Ilja Antonov, 15. Da Silva Moreira, 26. Ruben Sumanariu

Antrenor: Vasile Miriuţă

Dunărea: 25. Cătălin Straton – 23. Filip Gligorov (4. Selim Ben Djemia, 75’), 17. Alin Dobrosavlevici, 24. Srgian Luchin, 27. Gaston Mendy – 26. Gabi Enache, 5. Gabi Simion, 55. Alexandru Bourceanu, 77. Steliano Filip (89. Georgian Honciu, 80’) – 9. Najib Ammari, 97. Daniel Benzar (21. Hamidou Keyta, 90+4’).

Rezerve: 33. Nicolai Calancea – 28. Ştefan Vlădoiu, 88. Ianis Stoica, 10. Valentin Munteanu

Antrenor: Dan Alexa

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan (Arad) – Octavian Şovre (Satu Mare) şi Sebastian Gheorghe (Suceava). RezervăMarian Barbu (Făgăraş). Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) şi Eduard Alexandru (LPF – Ploieşti).

Cartonaşe galbeneS. Popovici (90+4) / G. Enache (53), F. Gligorov (57), A. Bourceanu (58), G. Honciu (81), A. Dobrosavlevici (82), St. Filip (90+4)

Cartonaşe roşii: Şt. Blănaru (90+4)

Raspunde

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Va rugam introduceti caracterele de verificare

Citește articolul precedent:
Anunț finalizare proiect „Achiziția de echipamente și dotări în cadrul societății CARTARE AGROCHIMICA SRL”

Societatea CARTARE AGROCHIMICA SRL anunță finalizarea activităților proiectului cu titlul „Achizitia de echipamente si dotari in cadrul societatii CARTARE...