Cu aproape două luni înainte de finalul anului, atunci când se trage linie şi se numără medaliile, iar cei mai buni sportivi sunt premiaţi de către club, CSM Călăraşi se laudă cu nu mai puţin de 16 medalii, din care 41 medalii de aur, 40 de medalii de argint si 35 de medalii de bronz şi 32 de sportivi selecţionaţi la loturile naţionale ale României. Într-un top al secţiilor, Canotajul are în palmaresul acestui an cele mai multe – 44, însă Boxul este lider detaşat la numărul medaliilor de aur – 16.
O performanţă impresionantă obţinută cu eforturi mari care menţine clubul călărăşean în rândul celor cu rezultate foarte bune. Toate aceste medalii trebuiesc răsplătite iar directorul CSM, Dumitru Chirilă, speră ca Primăria şi Consiliul Judeţean Călăraşi să fie alături de aceşti sportivi aşa cum au făcut-o şi până acum.
Secţia Atletism – 20 medalii, din care:
– 8 aur
– 6 argint
– 6 bronz
Cele mai bune rezultate la această secţie au fost obţinute de sportivii:
1.Bucşă Samuel Andreas, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale de Juniori, lungime, de la Nairobi, Kenya, 14-19.07.2017;
2.Bucşă Samuel Andreas, medaliat cu aur la Campionatele Balcanice de Juniori de la Istanbul, Turcia, 03-04.06.2017;
3.Bucşă Samuel Andreas, care a obţinut un nou record de juniori al României cu 7,63 m;
4.Luca Ionela Denisa, Locul II la Campionatele Balcanice de la Novi Pasar, Serbia, din data de 15.07.2017.
Secţia Box – 33 medalii, din care:
-16 aur
-7 argint
-10 bronz
Cele mai bune rezultate la aceasta secţie au fost obţinute de sportivii:
1.Dobre Tavi, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de Juniori de la Albena, Bulgaria, 16-26.09.2017;
2.Popescu Mădălin, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de Juniori de la Albena, Bulgaria, 16-26.09.2017;
3.Manea Marco Antonio, medaliat cu bronz la Campionatele Europene de Cadeţi de la Rm. Vâlcea, Romania, 21-25.0.2017;
4.Costea Daniel, clasat pe locul V la Campionatele Europene U 22, de la Brăila, România, 16-18.03.2017.
Sectia Canotaj – 44 medalii, din care:
-9 aur
-23 argint
-12 bronz
Cele mai bune rezultate la această secţie au fost obţinute de sportivii:
1.Ailincăi Adriana, medaliată cu aur la Campionatele Mondiale de Juniori, de la Trakai, Lituania, 4-6.08.2017;
2.Chioseaua Alexandru, medaliat cu aur la Campionatele Europene U 23, de la Kruswica, Polonia, 1-3.09.2017;
3.Ailincăi Adriana, medaliată cu aur la Campionatele Europene de Juniori, din Germania, 19-21.05,2017;
4.Ailincăi Adriana, medaliată cu argint la Campionatele Europene U 23, de la Kruswica, Polonia, 1-3.09.2017.
4.Caşu Mădălina, medaliata cu argint la Campionatele Europene U 23, de la Kruswica, Polonia, 1-3.09.2017.
Sectia Lupte – 18 medalii, din care:
-8 aur
-3 argint
-7 bronz
Cele mai bune rezultate la această secţie au fost obţinute de sportivii:
1.Palaghia Mihai, locul V la Campionatele Europene de Juniori, Dortmund, Germania;
2.Mocuţa Sorina, Locul V la Campionatul European Şcolar, iunie 2017, Belgrad.
Secţia Kaiac-Canoe – 1 medalie de argint
Sportivi selecţionaţi în Loturile Naţionale în anul 2017
1.Luca Ionela Denisa – atletism
2.Bucşă Andreas Samuel-atletism
3.Baciu George-atletism
4.Dobre Tavi-box
5.Manea Marco Antonio-box
6.Costea Daniel-box
7.Dumbravă Valentin-box
8.Popescu Mădălin-box
9.Şchiopu Florin-box
10.Ceparu George-box
11.Marin Ion-box
12.Catană Mihaela-box
13.Chioseaua Alexandru-canotaj
14.Ailincai Adriana-canotaj
15.Caşu Mădălina-canotaj
16.Roman Lidia-canotaj
17.Druga Cristina-canotaj
18.Stoica Alin-canotaj
19.Timoc Iuliana-canotaj
20.Clapon Delia-canotaj
21.Paraschiv Gabriela-canotaj
22.Sandu Ştefan-canotaj
23.Munteanu Valentin-canotaj
24.Boboc Robert-canotaj
25.Stoica Antonio-canotaj
26.Popa David-canotaj
27.Pascu Geanina-kaiax-canoe
28.Palaghia Mihai-lupte
29.Zainea Matei-lupte
30.Aparaschivei-Maria-lupte
31.Zainea Samuel-lupte
32.Mocuţa Sorina-lupte