În data de 5 noiembrie a.c., în jurul orei 19:18, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Gălbinași au fost sesizați, prin apel 112, de către o femeie de 46 de ani, cu privire la faptul că fiul său de 22 de ani, a fost tăiat la degetele mâinii stângi de către doi bărbați.
În urma primelor cercetări a reieșit faptul că la data de 5 noiembrie a.c., în jurul orei 19:10, aflându-se la domiciliul din comuna Gălbinași, în urma unui conflict pe fondul consumului de băuturi alcoolice, băiatul a fost tăiat cu un obiect tăietor-înțepător de către doi bărbați cu vârste cuprinse între 30 și 46 de ani.
Băiatul a fost transportat la spital, iar față de cei doi s-a întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovirea sau alte violențe.
În data de 13 noiembrie a.c., față de cei doi a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Călărași.