10 cetățeni sunt cazați la Adăpostul de Urgență pe timp de noapte al Municipiului Călărași. Cele zece persoane, aflate în situații de risc, sunt găzduite în cele mai bune condiții.
Adăpostul oferă camere călduroase, alimente, igienă personalizată, asistență medicală, consiliere și pază pe tot parcursul șederii.
Azi noapte, Jandarmeria Călărași a identificat, pe marginea drumului, un bărbat care încerca să ajungă la Plevna, localitatea sa de domiciliu. Fiind într-o stare vizibil afectată de frig, cetățeanul a fost adus la adăpost.
„Am rugămintea ca în aceste zile geroase să fiți atenți atât la dumneavoastră, cât și la cei din jur. Dacă aveți cunoștință de oameni care necesită ajutor, nu ezitați să ne contactați. Numai așa evităm posibilele incidente tragice cauzate de temperaturile scăzute.” – a transmis primarul municipiului, Marius Dulce.