marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTHandbal / Aduceţi „naţionala” la Călăraşi!

Handbal / Aduceţi „naţionala” la Călăraşi!

Sorin Anghel. Aihan Omer, antrenor la Dunărea Călăraşi şi selecţioner la echipa naţională. Revenirea „Turcului” în fruntea tricolorilor s-a produs miercuri seara, împotriva echipei reprezentative a statului Kosovo. România s-a impus cu scorul de 36-24 şi rămâne favorită la câştigarea unei grupe de precalificare din care mai face parte şi Italia, un adversar modest, care nu poate emite pretenţii.

Chiar dacă au câştigat la o diferenţă de 12 goluri, tricolorii nu au avut parte de un meci tocmai uşor. Debutul partidei a fost anevoios, dar oaspeţii nu au condus nici un moment pe tabela de marcaj. România a tratat cu superficialitate faza ofensivă, motiv pentru care „naţionala” s-a desprins cu greu pe tabela de marcaj. Abia spre finalul primei reprize diferenţa a crescut la trei goluri pentru ca la pauză să se intre cu scorul de 17-10 în favoarea elevilor lui Aihan Omer. Partea a doua a jocului a început foarte prost pentru România din moment ce adversarul a reuşit să marcheze de patru ori la rând fără să primească nici un gol. E drept, a contat şi faptul că „naţionala” noastră a avut doi oameni eliminaţi câte două minute, dar tricolorii au trecut şi peste acest hop şi au reuşit în cele din urmă să se impună la o diferenţă de 12 goluri.

Alin Şania, urmărit din tribună de către coechipierii săi de la echipa de club, dar şi de preşedintele Ion Dumitru, a reuşit să marcheze de trei ori împotriva echipei reprezentative a statului Kosovo. Interul stânga a început meciul în teren, dar a fost schimbat după numai câteva minute. El a revenit în joc în repriza a doua, evoluţia sa fiind una în nota echipei.

Meciul a fost unul plictisitor, iar atmosfera a fost una de teatru. Selecţionerul are toate motivele să fie supărat acum pe publicul bucureştean. Sala Dinamo a fost plină doar pe jumătate, iar 90% din public a fost format din handbalişti ai formaţiilor din Liga Naţională, Divizia A şi campionatele de junior. S-a scandat doar timid „România, România!”, iar aplauzele au apărut când şi când.

Aihan Omer mărturisea cu o zi înaintea jocului cu Kosovo că îşi doreşte ca publicul să umple până la refuz sala şi să creeze o atmosferă incendiară. Nu a fost deloc aşa, motiv pentru care acum se poate propune schimbarea localităţii de „domiciliu” a echipei naţionale. O posibilă destinaţie ar putea fi Călăraşi, însă pentru asta trebuie mai întâi făcute câteva investiţii în Sala Polivalentă. În primul rând, suprafaţa de joc nu corespunde „normelor internaţionale” şi ar trebui schimbată. Nu este un moft, ci un pas spre normalitate.