joi, octombrie 24, 2024
AcasăFEATUREDModelu-Borcea 0-2 | Agricola Borcea merge mai departe în Cupa României

Modelu-Borcea 0-2 | Agricola Borcea merge mai departe în Cupa României

Mircea Brândușă. Fără să aibă un randament ridicat, „agricultorii” din Borcea se impun la Modelu pe o căldură sufocantă și în fața unui stadion aproape gol! Cocargenii nu au afișat cel mai bun nivel la Modelu, nici nu aveau cum, fiind la prima înfățișare și cu un antrenor nou, Marius Bratu, încărcat în platforma FRF chiar în ziua jocului, dar a fost suficient pentru a câștiga!

Golurile veteranului Cârjan, 40 ani, coleg de generație cu Maziliu și Novac au stabilit scorul final, 0-2, iar Borcea merge mai departe în turul doi în cea mai frumoasă competiție din fotbalul românesc, Cupa României, unde, mai mult ca sigur, miercuri, 7 august, va juca pe teren propriu cu Gheorghe Doja.

Într-o atmosferă vintage, fără să forțeze, cu mulțe noutăți în echipă, Borcea a trecut fără emoții de Modelu, care nu a avut curaj să se lupte cu adevărat cu mult mai experimentata sa adversară, cel puțin asa au stat lucrurile în acest joc.

Momente speciale au fost destule: arena „Vasile Crap” aproape goală, atmosferă sufocantă, arbitrii de Liga 2, spectatori de lux, fotbaliștii de la Dunărea Călărași, faze electrizante, goluri spectaculoase, cartonașe galbene, nervi, și multe urări de bine!

Contrar tuturor așteptărilor, elevii lui Marius Bratu au dominat ostilitățile, gazdele mulțumindu-se să se baricadeze în propria jumătate și să încerce șarje pe contre, fiecare dintre ele puternic încurajate de un public puțin, dar extrem de cald.

„Agricultorii” au și bifat prima ocazie mare, dar Novac, scăpat singur după pasa lui Alex Iordănescu, a fost intuit și blocat de portarul Petreacă! N-a fost chiar un galop al celor de la Borcea care au deschis totuși scorul prin Cârjan (23) care a tras din întoarcere, din 16 metri, cu toată opoziția lui Mateiu, țintuindu-l pe portar pe linia porții, timp în care mingea scutura păianjeni porții!

Tot Cârjan a mai avut o șansă mare, însă Petreacă i-a închis bine orice unghi. Gazdele au încercat câteva șuturi timide, însoțite de urale, iar cea mai mare șansă a avut-o Chiriță (33), când a reluat însă pe lângă țintă balonul centrat de Gheorghe Daniel.

În rest, joc într-un singur sens, dar fără așteptatul forcing al borcenilor, care au dat senzația că nu forțează desprinderea, în fața unui adversar ambițios, dar cam atât. La pauză, surprinzător tabela arăta 0-1, iar lumea bună de pe margine se gândea la o „remontada” din partea elevilor lui Virgil Nețoi în partea a doua a jocului, ba chiar și prelungiri, și, de ce nu, lovituri de departajare!

Dar, nu a fost să fie! Și totuși, repriza a doua a început mai echilibrat, cu Modelu cu mai mult tupeu în jumătatea adversă. Mai ales că Schijă a fost ca și absent în prima! Măgureanu, servit de Leciu a dat primele emoții, cu un șut violent din colțul careului mic, dar în peluză.

Au urmat minute de fotbal molcom, în care oaspeții au făcut doar posesie, fără ocazii. Un șut al lui Militaru a sunat parcă deșteptarea. Și tot el a executat apoi un corner la care Ciochină a sărit peste toți și a devansat ieșirea în gol a lui Novac!

Gazdele n-au renunțat, au încercat, dar neșansa a fost chiar prea mare în acest joc! Fără un randament ridicat, agricultorii au bifat trecerea de Cupă prin Modelu, un meci cu un deznodământ neașteptat înaintea fluierului de start al jocului! Modelu, prea cuminte, rămâne să încerce poate mai mult la anul!