marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTRapid, pe roşu la Frumuşani!

Rapid, pe roşu la Frumuşani!

Lumina Frumuşani – Rapid Răzvani 6-3 (5-1)

Trupa antrenorului Liţă a reuşit prima victorie din acest campionat, deraind garnitura Rapidului din Răzvani. Feroviarii lui Jony erau cu moralul la un nivel foarte ridicat după meciul câştigat cu Crivăţ, etapa anterioară şi au început partida în atac. Chiar au avut şansa unui gol în debut, au ratat cu seninătate prin Eftene (2), iar Frumuşani nu a stat mult pe gânduri, a trecut în atac şi a făcut imediat 2-0. Ambele reuşite fiind de cascadorii râsului. Popescu (3) şi-a introdus mingea în propria poartă, iar Arefte s-a bâlbâit şi i-a oferit lui Paraschiv (5) mingea pe tavă, acesta neavând altceva decât să o împingă în poartă. Medveni (16) a dat senzaţia unei reveniri, însă acelaşi Arefte a mai făcut un cadou gazdelor. A jucat mingea cu mâna în careu şi Dridu (23) a transformat penalty-ul cu stil. Până la pauză s-a mai marcat de două ori, pentru că atacanţii din Frumuşani au vrut să reuşească „dubla”. Primul a fost Paraschiv (31), găsit excelent în interiorul careului de Ştefăniţă, iar imediat Dridu (33) l-a pus în fund pe nefericitul Popescu, cu un dribling de senzaţie, şi a şutat cu „şpiţul” la vinclu. În partea a doua a jocului, gazdele au redus motoarele, doar Paraschiv (61) a mai înscris, acesta fiind din câte cunosc primul hat-trick din Liga a V-a. Au mai fost două goluri, ambele aparţinând feroviarilor: Gheorghe (69) a şutat din interior, mingea a atins un apărător şi l-a păcălit pe portar; apoi, cel mai tânăr jucător de pe teren, Arefte II (73), fratele fundaşului, a centrat simplu de pe dreapta şi Gheorghe a trimis cu capul în plasă pentru un 6-3, atipic fotbalului. „A fost o primă repriză ca un vis urât. De ce ne-a fost teamă nu am scăpat. E dureros să primeşti 5 goluri în 40 de minute. Ce-i drept am făcut foarte multe cadouri. Aveam alte aşteptări după jocul bun cu Crivăţ”, a declarat după meci „Cidu”, delegatul echipei din Răzvani. Dorobanţu a câştigat surprinzător cu 4-2 la Şoldanu. Luica-Budeşti s-a terminat 3-1, după un meci cu scântei şi 45 de minute de aşteptare. Partizanii din Crivăţ i-au executat cu 7-0 pe „violeţii” din Ştefăneşti. Mitreni-Spanţov s-a încheiat 4-4, ca la teatru. Rapid Vasilaţi a cedat cu 2-6 la Frăsinet. Belciugatele nu s-a prezentat la Olteniţa. Oricum, lua mai mult de 3 goluri. Duminică de la ora 11:00 se joacă următoarele meciuri: Şoldanu – Luica, un joc cu iz de Liga a IV-a. Budeşti-Crivăţ, meci cu risc  maxim pentru AJF. Ştefăneşti va încerca să stingă Lumina din Frumuşani. Rapidul din Răzvani opreşte în halta Mitreni doar pentru cele 3 puncte. Duelul fratricid al unioniştilor din Spanţov şi Frăsinet va fi deschis oricărui rezultat. Meci mare la Vasilaţi, unde soseşte liderul din Olteniţa. Atleticii lui Culcea Stelică vizează cele 3 puncte în meciul cu Belciugatele. Cu siguranţă vor exista mari surprize! Unde? Vom afla după 90 de minute de joc.