vineri, octombrie 25, 2024
AcasăFEATUREDAgricola Borcea a eliminat Dunărea Călărași din Cupa României

Agricola Borcea a eliminat Dunărea Călărași din Cupa României

Cupa României. Tururi Principale, Etapa 3. Agricola Borcea – Dunărea Călărași 6-4 după lovituri de departajare!

Mircea Brândușă. Borcea a eliminat miercuri seară, Dunărea Călarași din Cupă, iar primarul Aniel Theodor Nedelcu Paturcă privește îndrăzneț direct la faza grupelor.

„E frumos acolo, poate fi adversar din liga a doua sau chiar din liga întâi! Așa să ne ajute Dumnezeu!”, declara euforic imediat după fluierul de final primarul Borcei.

Agricultorii s-au calificat în premieră în acest sezon în Play-off-ul Cupei României, acum după succesul cu scorul de 6-4, după lovituri de la 11 metri obținut pe teren propriu, după ce la finalul celor 120 de minute de joc scorul înregistrat a fost 1-1!

Borcea a înscris până la pauză și a avut 1-0, în timp ce călărășenii au marcat golul egalizator spre finalul jocului. Tot ei au fost cu ocaziile în debut partidei, dar degeaba. Trecuți prin modificări majore vara aceasta, călărășenii au început meciul cu curaj. Ocaziile irosite s-au răzbunat însă, iar gazdele au deschis scorul în minutul 9.

Portarul Costache, ieșit pe la 13 metri, nu a reușit să controleze mingea, Răzvan Dumitru, un tânăr jucător, legitimat chiar în ziua jocului, îi „fură bășica” pe care, cu toată opoziția a doi apărători, o trimite în poarta goală.

A fost o primă repriză în care dunărenii au mai irosit ocazii, pentru ca, la pauză, Agricola să intre în avantaj pe tabelă. Repriza a doua a fost spectaculoasă, astfel, și gazdele au avut ocazii, cea mai mare, ratarea monumentală din minutul 68 a lui Cârjan, care din pozitie ideală trimite slab in brațele lui Costache.

În minutul 80 însă, la o fază care nu anunța nici un pericol, Sârbu Alexandru primește mingea și șutează la poartă, surprinzându-l pe Groza, gol parabil, care duce meciul în prelungiri. Cele două reprize suplimentare nu au schimbat tabela, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de la 11metri.

Pentru Borcea au transformat cu siguranță Novac, Ciochină, Burlacu, Militaru și Ghinga. Pentru oaspeți Chihaia, Vișan și Anghel, lovitura decisivă fiind ratată de Vlad Antonio. La fel ca la Gheorghe Doja, Agricola Borcea a câștigat prin loteria loviturilor de la 11 metri și merge în Play Off privind cu încredere spre viitor.

Marius Bratu, antrenor gazde: „Avem pe ce construi! Nu ne e frică de ce urmează!” La al treilea meci oficial de când a devenit antrenor principal la Borcea, Marius Bratu a spus că la Agricola, deși a fost o vară tulbure, nu există teamă de viitor! ”Cred că a fost un joc frumos, de la nivelul terenului s-a văzut un joc frumos, un joc disputat. Băieţii noştri au luptat foarte mult şi au reuşit să producă un meci foarte frumos, să se ridice la nivelul adversarului, ba mai mult, de câteva ori au produs un fotbal mai bun decât adversarul nostru.

Experienţa lor şi-a spus cuvântul într-un final sau tinereţea noastră! Dar una peste alta a fost un joc plăcut. Ce am spus înainte de joc că: sper că va fi un meci plăcut, s-a întâmplat. Au avut oamenii ce vedea pe această temperatură. Întotdeauna am avut pe ce construi, pentru că muncim în cadrul echipe de 3 săptămâni şi cred că o facem foarte bine. Astăzi am avut în teren vreo şapte sau opt jucători noi, lucru care ar trebui să se repete meci de meci. Da, avem pe ce construi! Nu ne e frică de ce urmează.”, a declarat Marius Bratu!

Dunărea iese din Cupa României după două tururi jucate. În precedentul a trecut de Băneasa în deplasare. În ziua jocului combatantele și-au aflat seria în care va evolua în noul sezon de Liga 3. Primarul Aniel Nedelcu Pațurcă e cu gândul deja la faza grupelor: „Vrem să jucăm acolo!”

Edilul comunei Borcea este mulțumit de evoluția echipei și așteaptă Play-off-ul Cupei României, fază în care poate întâlni orice adversar, fie din Liga doi sau Superliga României, cel mai probabil, Unirea Slobozia! Borcea a fost la al treilea meci disputat în acest sezon al Cupei, după ce în fazele anterioare a trecut de Modelu și Gheorghe Doja.

„Am revăzut meciul de acum o săptămână cu Doja, a fost exact același scenariu. Nu am făcut un joc deosebit, dar am fost cam tot timpul în control și, la fel ca la Doja, am câștigat în urma loviturilor de departajare. Spuneam atunci că nu m-ar deranja să fie așa tot timpul, așa că o zic și acum. Să luăm gol pe final, dar să câștigăm, chiar dacă trăim periculos câteva minute.

În play-off, putem pica cu oricine. E o tragere la sorți fără favorite, se poate oricine cu oricine. Sperăm să prindem cel mai slab adversar posibil, pentru a putea intra în grupe. Ne dorim, pentru că ar fi o premieră pentru fotbalul călărășean și e frumos în grupe, este altceva! Nu știu ce echipe se vor califica, dar dacă noi vom reuși, sper să nu ajungem să avem vreo deplasare în Moldova, sper totuși să prindem un adversar accesibil în play off, ca să putem accede în grupe. Oricum ne-am depășit condiția de echipă de liga 3!”, a precizat primarul Aniel Theodor Nedelcu Pațurcă.

Turul următor al Cupei României, Play-off-ul, se va disputa peste două săptămâni, 28 august, iar Agricola va juca primul meci în etapa a întâi a Ligii 3, la trei zile distanță, fie acasă fie în deplasare, asta vom afla marți 27 august când FRF va stabilii țintarul seriei a treia, una extrem de echilibrată din care fac parte 4 echipe călărășene: Dunărea, Borcea, Fundulea, Modelu, 3 echipe constănțene: Medgidia, Cernavodă, Băneasa, 2 echipe ialomițene: Fetești și Gheorghe Doja și una din Ilfov: Popești Leordeni.