luni, octombrie 28, 2024
AcasăSPORTFotbal/Liga a V-a/Seria A/S-a aprins lumina la Belciugatele!

Fotbal/Liga a V-a/Seria A/S-a aprins lumina la Belciugatele!

Libertatea Belciugatele – Lumina Frumușani 1-2 (0-1)

Mircea Brândușă. Începând cu această etapă, seria este mai săracă cu o echipă. În urma comportării nesportive a câtorva jucători după meciul dela Dorobanțu, Viola Ștefănești a pierdut sprijinul financiar al omului de fotbal Ștefan Dumitru, fapt ce a condus la retragerea din campionat cu o etapă înainte de sfârșitul turului. Conform regulamentului, toate rezultatele echipei vor fi anulate, clasamentul seriei suferind modificările de rigoare. Fără înfrângere de 6 săptămâni, Belciugatele a crezut că poate da lovitura și cu Frumușani, așa cum se întâmplase etapa anterioarăla Crivăț.

Și echipa fraților Gurlui a jucat chiar mai bine decât o făcuse în fața „unioniștilor”, însă a pierdut pentru că l-a avut în echipă pe ratangiul Sandu și ca adversar pe Roșianu. Portarul din Frumușani a făcut minuni în prima repriză în trei rânduri. A deviat în bară șutul lui Popescu (min. 9), după care a scos fabulos torpilele lui Sandu (31 și 38). În schimb, prima acțiune prelungită de atac a oaspeților a dus la deschiderea scorului. Vlaicu a trimis o diagonală la colțul lung, Stoian a centrat în fața porții, iar Drumea (20) a pus latul pentru 0-1. Elevii antrenorului Iulian puteau egala înainte de pauză, dar Roșianu a respins consecutiv șuturile lui Dinu și Aron în ultimul minut de joc.

După pauză s-a jucat un fotbal de și mai mare calitate. S-a făcut dreptate la 11 minute de la reluare, când Roșianu și-a uitat pentru o clipă rolul de Spiderman și s-a recunoscut, în sfârșit, învins de Sandu, autorul unui gol ala DelPiero.Era min. 56 și Belciugatele s-a simțit obligată să mizeze totul pe cartea atacului pentru a obține cele 3 puncte. Dar, au omis să ia în calcul și dorința prof. Liță de a câștiga în deplasare.

Trupa sa a revenit în atac și după o fază de excepție creată pe axa Vlaicu – Tindeche  – Rainea, ultimul a marcat cu o execuție superbă care l-a lăsat fără replică pe portarul gazdelor. Era min. 78, 1-2, scor la care s-a aprins Luminala Belciugatele. Cu sacii în căruță, oaspeții s-au retras permițând echipei din Belciugatele să preia inițiativa. Degeaba însă, pentru că până la final nu și-a mai creat ocazii clare, iar șuturile trimise pe poartă au fost apărate cu sfințenie de Roșianu.

Frăsinet-Dorobanțu s-a terminat 5-2 pe teren, însă Culcea Stelică l-a ghicit pe un jucător de la gazde, a introdus contestație și a câștigat meciul cu 3-0 la masa verde. Liderul din Oltenița a terminat turul de campionat cu o victorie la scor de tenis, 6-1 în fața echipei din Mitreni. Partizanii din Crivăț s-au predatla Vasilați rușinos cu 0-5. Spanțov-Luica a fost un meci cu 9 goluri, spectaculos, cu răsturnări de scor și care s-a terminat cu victoria la limită a gazdelor 5-4. Rapidul din Răzvani a avut un mers de marfar în meciul cu Viitorul Șoldanu, a pierdut cu 2-3 și garează pe linia 12 în clasament. Urmează pauza de iarnă. Până la primăvară când se va relua returul, echipele vor face analiza evoluțiilor la jocurile din tur. Cu siguranță conducătorii cluburilor vor căuta să-și îmbunătățească loturile, transferând jucători care consideră că ar acoperi posturile deficitare, sperând la o evoluție mai bună.