marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTFotbal/Liga a V-a/Seria A/Fiul și-a salvat tatăl!

Fotbal/Liga a V-a/Seria A/Fiul și-a salvat tatăl!

Avântul Luica – CSM Oltenița 3-4 (0-1)

Mircea Brândușă. AJF m-a trimis observator la cel mai tare joc al etapei. Am oficiat la un meci extrem de spectaculos prin evoluția scorului și de loc tensionat ca joc. Este și meritul brigăzii de arbitri care au avut o manieră discretă, asigurând cursivitate jocului. Primarul Țone l-a instalat pe banca tehnică pe Costel Lican, un antrenor capabil și cu veleități ofensive. Cu el pe bancă, CSM pare mult schimbată și la nivel de prestanță și la alcătuirea primului 11. Avântul Luica a rămas o echipă fără identitate, venită din liga a IV-a, care nu mai sperie pe nimeni. Meciul a început cu o lungă tatonare de ambele părți. Spectatorii au avut parte de o primă repriză plină de ocazii și ratări monumentale. Tilintoi a irosit prima oportunitate de a deschide scorul în min. 3, dar a luat la țintă transversala. După care, în doar 3 minute, gazdele ratează incredibil prin Voicu și Necula, ambele situații din careul mare. Cu un minut înainte de pauză, fiul antrenorului, Alex Lican, deschide seria golurilor. Se putea chiar mai mult, însă Porumbel a tras alături și CSM intră cu 1-0 la cabine. Oltenița n-a lăsat să moară trupa lui Gabi Ivan și, după startul reprizei secunde, Luica n-a lăsat CSM-ul să trăiască liniștit meciul. Voicu a redeschis meciul fructificând pasa de gol oferită de Stoica care a trimis prea încet spre propriul portar. S-a făcut 1-1, iar partida si-a regăsit interesul. Doar 5 min, pentru că Lican și-a ajutat din nou tatăl. A centrat perfect pentru capul lui Tilintoi și stângul lui Porumbel. Era min 60. CSM conducea cu 3-1 și soarta jocului părea stabilită. Doar părea, pentru că în doar 2 min., 70 și 72, Herea și Voicu au restabilit egalitatea datorită unei apărări visătoare a oaspeților. Când toată lumea se gândea că se va termina 3-3, Lican fiul nu a fost de acord. A primit o minge în careu și, altruist, i-a pasat pentru siguranța golului, lui Udriște, care a trimis cu latul în poarta goală. Finalul s-a jucat doar la poarta oltenițenilor, care și-au asumat dominarea gazdelor, trăgând cu dinții de scorul de pe tabelă.

Rapid Răzvani a deraiatla Dorobanțu în urma eșecului cu 4-8. Viola Ștefănești a suferit al zecelea eșec consecutiv. 1-3 cu Spanțov. Brazilienii din Budești au cedat cu 3-7 acasă cu Vasilați. Șoldanu nu a fost programată și Belciugatele a câștigat la masa verde cu 3-0. Duelul fraticid dintre partizanii din Crivăț și unioniștii din Frăsinet a luat sfârșit cu victoria primilor cu 4-2. Mitreni a reușit bomba etapei. A stins luminala Frumușani cu 2-1. Duminică, etapa a XI-a, programează: Mitreni- Dorobanțu, 1×2. Frumușani are șanse minimela Frăsinet. Oltenița va cuceri sigur reduta unioniștilor din Frăsinet. Belciugatele – Luica, un joc cu șanse egale pentru ambele echipe. Vasilați va câștiga la masa verde cu Șoldanu, dacă aceasta nu-șți va plăti penalitățile. Spanțov- Budești, un meci  în care de fiecare dată s-au marcat goluri multe. Ștefănești are șansa porcului de crăciunla Răzvani.Undevor apare surprizele?