marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTFotbal/Liga a V-a/Seria A/Ultimul cartuș!

Fotbal/Liga a V-a/Seria A/Ultimul cartuș!

Partizan Crivăț – Viitorul Șoldanu 1-0 (0-0)

Mircea Brânduşă. Pe vremuri, Viitorul lui Dinășoaia venea din când în când la Crivăț doar pentru câte o miuță pe hârtoape cu localnicii din „Onoare”, după care să lăsa cu grătare și cu șpriț la greu. Acum, Viitorul lui Geambașu, în căutarea promovării, a venit în comuna de la hotarul cu județul Giurgiu să ia cele 3 puncte. Gazdele, la mijlocul clasamentului, și-au făcut curaj singure la intrarea echipelor pe teren, de la stația de amplificare: „Doamnelor și domnilor, unioniștii din Crivăț! Haideți, băieți, acasă suntem de neînvins!” Numai că duminică partizanii au fost ca și în deplasare. Fanii din Șoldanu au umplut tribunele, mutând pentru 90 de minute atmosfera incendiară din Șoldanu pe cocheta bază sportivă nouă din localitate. Oaspeții au împins din start liniile din atac spre reduta gazdelor în care ar fi pus mână de la mână se se mai fi aflat „comisarul” Sorin. Șoldanu a dominat prima repriză, dar fără prea multă convingere. A contat doar pe glezna fină a lui Deacu, pe raidurile aripilor Simion și Roman și pe urcările bătăiosului Brădeț. Mijlocul, cu Pavel la debut, a tocat degeaba, puține realizări. Herțea nu s-a văzut decât la ratarea din min. 38, când a fost blocat de Puică, iar Ionescu nu s-a prea întâlnit cu mingea. Trupa prof. Marcu a stat bine în tranșee, cu doi închizători în fața apărării, preocupată în primul rând să nu ia gol. Iar pe contraatac a avut ocazia reprizei prin Roșu (44), doar reflexul lui Constantin menținând egalitatea la pauză. Partea secundă s-a reluat favorabil pentru gazde. Cu două cornere consecutive la poarta lui Constantin, iar din min. 50 în superioritate numerică după eliminarea prostească a lui Brădeț. Partizanii nu au profitat prea mult de avantajul omului în plus, Mușat fiind și el trimis la vestiare 8 minute mai târziu. Oaspeții și-au scos din minți fanii cu jocul lamentabil. Strătilă a jucat și el 20 minute, dar a călcat pe minge. Robert, introdus inspirat de antrenorul Marcu în min.70, adat lovitura de grație în min. 90. După o cursă formidabilă pornită din propriu teren și finalizată cu măiestrie, chiar cu ultimul cartuș peste Constantin. Șoldanu nu a jucat nimic, deranjul e deja mare!

Luica a terminat la egalitate, 3-3, cu Atleticii din Dorobanțu. CS Budești a părăsit învinsă terenul din Frumușani, 0-4, scor umilitor. Liderul din Oltenița i-au executat sec cu 3-1 pe unioniștii din Spanțov. Rapidul din Vasilați a fost pus pe roșu la Belciugatele în urma eșecului cu 1-2. Mitreni-Ștefănești s-a terminat 6-4, ca la teatru. La Frăsinet, Răzvani a cedat pe terenul de joc cu 0-2, dar unioniștii au folosit 2 jucători de la Victoria Lehliu. Noroc cu Gioni care nu a introdus contestație. Totuși, Comisia de Disciplină ar trebui să se autosesizeze. Duminică în etapa a VII-a se joacă: Crivăț-Dorobanțu, 1 solist. Luica merge la Frumușani să „stingă” Lumina. Șoldanu se poate reabilita la Mitreni. „Brazilienii” din Budești nu au nici o șansă la Oltenița. „Feroviarii” din Răzvani și Vasilați vor încerca să întoarcă macazele la Belciugatele și Spanțov.