marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTHandbal/Divizia A/Începe să se lege!

Handbal/Divizia A/Începe să se lege!

HC Buzău 2010 – CSM Călărași 28-44 (13-21)

Mircea Brânduşă. „Abordăm jocul de la Buzău cu maximă seriozitate, determinare și concentrare. Avem nevoie de cele 2 puncte. Sperăm să profităm de jocul rezultatelor și al oricărui pas greșit al contracandidatelor noastre pentru a ne menține în lupta pentru promovare. Dacă scorul ne va permite vom introduce în joc și cei doi juniori, Velea și Călușaru, luați în lot pentru acest meci.”, îmi declara cu 4 ore înainte de joc antrenorul echipei.

Sabin Dacău a obținut din partea echipei buzoiene și a FRH acordul de a juca vineri în deschiderea jocului din Liga Națională, dintre Dinamo Buzău și Bucovina II Suceava, dar și pentru a urmări la joc a doua zi Interhandball – Vaslui. Călărășenii au început ca o echipă mare, 6-1 în min. 9, iar buzoienii căutau poarta lui Vasiliu.

Linia de9 metriși-a regăsit cadența din meciurile trecute, fapt ce a condus la o diferență din ce în ce mai mare pe tabelă. Greul a căzut pe extreme și pivoți, care au căutat în permanență breșele în apărarea buzoienilor. CSM Călărași a intrat cu 8 goluri avans la pauză, 21-13, risipind cu seninătate mingile scoase cu greu de Vasiliu, care avea să fie cel mai bun om din prima repriză cu cele 15 mingi apărate. Debutul reprizei a doua a fost unul de haos total în tabăra buzoienilor. Elevii lui Dacău au marcat de 4 ori consecutiv.

Era pentru prima dată de când Dacău se află pe banca tehnică, când jocul echipei călărășene se lega în orice acțiune. Apărarea a strâns rândurile, cuplul Ferenț – Savlovschi a format un zid pe centru, iar atacul cu ungurul Lokody și Liberț în mare formă a fost devastator pentru buzoieni. S-a terminat 44-28, un scor care reflectă diferența de valoare dintre cele două echipe. Norocul s-a întors în tabăra călărășeană. Staff-ul tehnic a început din nou să respire și să se bucure alături de jucători pentru această frumoasă victorie.

După joc Sabin Dacău m-a sunat. Se simțea în vocea lui siguranța continuării proiectului începutla Călărași. „Mă bucur pentru acest rezultat. Sunt fericit că băieții și-au revenit după tragedia din ultima secundă a jocului cu Vaslui. Așa cum am gândit, Velea mai mult și Călușaru mai puțin au simțit mirosul transpirației la jocurile din Divizia A. Cel mai bun jucător a fost ECHIPA!”

La Buzău, Dacău a folosit următorul lot de jucători: Vasiliu, Manole, Ferenț, Mocanu, Velea (1), Hoinaru (1), Meraru (1), Călușaru (1), Savlovschi (1), Voinea (1), Panait (1), Ruseanu (3), Halcă (4), Mateaș (6), Lokody (8).

Sâmbătă, de la ora 11.00 în Sala Polivalentă, CSM Călărași întâlnește Dinamo II București. Un joc de uzură, care nu trebuie tratat cu superficialitate. De altfel, Sabin Dacău și-a propus numai victorii până la sfârșitul turului de campionat. Una a obținut-o. Mai sunt însă 3 partide. Numărătoarea inversă continuă.