marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTHandbal/Divizia A/Victorie de moral

Handbal/Divizia A/Victorie de moral

Univ Bucovina II Suceava – CSM Călărași 30-32 (13-14)

Mircea Brânduşă. Prestația de sâmbătă a handbaliștilor călărășeni, când au pierdut clar cu Steaua, nu oferea mari speranțe pentru un succes astă seară în deplasarela Suceava. „Dacă jucați cum ați făcut-o cu militarii, nu avem nici o șansă.”, a fost mesajul primarului Drăgulin înaintea confruntării cu Bucovina. Călărășenii au început ezitant duelul cu moldovenii. S-au speriat de apărarea masivă, dusă uneori dincolo de limita sportivității. Publicul a avut și el un aport considerabil care i-a trezit la viață pe favoriți, în min. 14 când au egalat la 7.

Elevii lui Dacău și Frâncu s-au apărat eroic pe propriul semicerc, defensiva fiind aproape perfectă, cu Vasiliu magnific în poartă. Și când apărarea merge, atacul prinde și el curaj. Savlovschi a marcat din aproape orice poziție, iar ungurul Lokody a făcut minuni pe linia de6 metri, în menghina formată de masivii apărători din Suceava. Efortul băieților noștri s-a contabilizat pe tabelă, un gol diferență, 14-13, la finalul primei reprize.

De la cabine, CSM Călărași a ieșit mai relaxată. Fapt de care au profitat moldovenii. Mateaș, Ferenț și Mocanu nu au înscris timp de 4 minute și gazdele au preluat conducerea cu 15-14. Fanii moldoveni nu au încetat să cânte, iar încurajările lor i-au împins de la spate pe favoriți. Dar, degeaba, pentru că, introdus în joc, Hoinaru a reușit declicul și a reușit să calibreze bine jocul la mijloc. Savlovschi a fost mult mai exact pe contraatac (a înscris 12 goluri), iar victoria era tot mai aproape.

Așa cum ne-a relatat Costică Frâncu, finalul s-a jucat într-un suspans de nedescris. Mai erau 2 minute de joc, conduceam cu un gol 31-30 și aveam atacul. Am pierdut însă mingea și trebuia să rezistăm. Fuga în apărare. 50 de secunde moldovenii trag la poartă, mingea intră în plasă, dar spre stupefacția spectatorilor se fluieră pași! Vasiliu îl lansează pe dreapta pe Ferenț, acesta evită un adversar și-l angajează pe semicerc pe Savlovschi care se înalță și înscrie. 5, 10 secunde, fluier final. Se termină 32-30!

Pentru prima oară de când îi avem adversari pe moldoveni, reușim să câștigămla Suceava.Ovictorie grea dar meritată, care mai îndulcește din amărăciunea eșecului de sâmbătă. „A fost așa cum ne-am așteptat, un meci foarte greu. Am întâlnit o echipă omogenă, foarte dură pe teren propriu, cu jucători masivi și puternici. Ne bucurăm că am recuperat punctele pierdute cu Steaua.”, a mai adăugat Costică Frâncu.

Sâmbătă (13.10.2012, sperăm să nu fie cu ghinion) CSM Călărași joacă în Polivalentă de la ora 11.00 cu CSM Focșani. Un meci greu, pe care îl poate câștiga.