marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTMai e mult până departe!

Mai e mult până departe!

Mircea Brândușă

Joi şi vineri, Sala Polivalentă a găzduit un puternic turneu de handbal la care au participat CSM Ploieşti, Dinamo Bucureşti, HCM Constanţa şi CSM Călăraşi.

Sute de spectatori au ocupat în fiecare zi locurile din sală dorind să asiste la jocurile acestui turneu. Aşa cum era de aşteptat, HCM Constanţa a tratat cu seriozitate acest turneu, a venit la Călăraşi cu toate vedetele: Toma, Buricea, Sabou, Csepreghi, Sadoveac, Adzici, Şimicu, Stavrositu şi Stănescu în poartă, a făcut spectacol în fiecare meci jucat, a confirmat statutul de favorită, câştigând turneul la pas. Despre CSM Călăraşi aş putea spune că în acest intersezon s-a schimbat foarte mult în bine. La două luni şi jumătate după evoluţiile oscilante din campionatul precedent, CSM Călăraşi a jucat poate cel mai frumos handbal reuşind să atragă simpatia şi încurajările publicului spectator. Chiar dacă nu a obţinut decât o victorie, în meciul cu Dinamo, CSM Călăraşi a reuşit în meciul pierdut cu CSM Ploieşti o primă repriză exactă, s-a apărat ca la carte, terminând la pauză cu 5 goluri diferenţă: 21-16. În repriza a doua, tehnicianul Dacău a rulat tot lotul de jucători, ceea ce a fost bine, dar am pierdut jocul în ultimul minut la un gol diferenţă. În meciul cu „galacticii” din Constanţa, o echipă care va participa în preliminariile Ligii Campionilor, Dacău a trimis cel mai bun „7” pe teren. Startul a fost unul poticnit. Mocanu şi-a reglat cu greu ţinta, la fel şi internaţionalul de tineret, Halcă. Noroc cu apărarea şi cu paradele excelente ale lui Jurj. Pe contraatac Buricea a fost de neoprit, iar HCM Constanţa a intrat la cabine cu 12 goluri avantaj: 22-10. Pe parcursul celei de-a doua reprize, Dacău a încercat alte soluţii, atât în atac, cât şi în apărare. A trimis pe teren toţi handbaliştii experimentaţi. Hoinaru a fost folosit cel mai mult, Jurj fiind schimbat periodic cu Vasiliu. CSM Călăraşi a avut o uşoară revenire la jumătatea reprizei, când au ţinut scorul strâns până la 32-26. „Galacticii” au reuşit o serie fantastică de 10 goluri şi au pus capăt visului, „un egal” care ar fi putut însemna o mare surpriză. Cum era de aşteptat jocul nu l-a mulţumit pe Dacău, mai ales în faza de atac. Imediat, el şi-a băgat elevii în şedinţă, aşa cum face la finalul fiecărui antrenament, doar festivitatea de premiere întrerupându-l. „Arată fiecăruia, în parte, ce a greşit, ce mai are de făcut pe viitor”, îmi explica primarul oraşului Daniel Drăgulin. Din ceea ce am văzut în cele 3 jocuri cred că pentru antrenorul Dacău vor apărea probabil durerile de cap. Va avea mult de lucru pentru a închega o echipă. Timpul nu va fi însă de partea lui. Mai sunt aproximativ 3 săptămâni până la debutul în noul sezon, vreme în care cu siguranţă CSM Călăraşi nu va mai întâlni adversari de calibru în care dl. Dacău să-şi dea seama de forma echipei. Rezultatele obţinute de CSM Călăraşi demonstrează că mai e mult până departe.