duminică, aprilie 13, 2025
AcasăACTUALPolițiștii călărășeni s-au pus cu radarele pe vitezomani

Polițiștii călărășeni s-au pus cu radarele pe vitezomani

- Advertisement -

Poliţiştii rutieri desfăşoară  în perioada 13 – 15 iunie a.c., pe drumurile publice de pe raza judeţului Călăraşi, acţiuni care vizează reducerea victimizării din accidente rutiere produse pe fondul conducerii autovehiculelor cu viteze peste limitele stabilite de lege.

La activităţile efectuate pe raza judeţului Călăraşi de către poliţiştii rutieri şi cei de ordine publică din structurile Inspectoratului de Poliţie Judeţean Călăraşi sunt folosite toate autovehiculele dotate cu aparate destinate supravegherii traficului rutier şi măsurării vitezei de deplasare.

Obiectivele poliţiştilor sunt combaterea excesului de viteză, asigurarea fluenţei traficului rutier şi, totodată, conştientizarea conducătorilor auto asupra pericolului la care se expun, atât pe ei cât şi pe ceilalţi participanţi la trafic, prin adoptarea unei viteze de deplasare peste limita legală.

În zilele de 13 şi 14 iunie a.c., în timpul activităţilor desfăşurate în trafic, oamenii legii au aplicat 224 de sancţiuni contravenţionale şi au constatat 3 infracţiuni.

Pentru depăşirea limitelor de viteză, poliţiştii au aplicat în cele 2 zile, 154 de sancţiuni contravenţionale. Alte 2 amenzi au fost aplicate pentru depăşiri neregulamentare, fiind sancţionate şi alte 68 de abateri de la legislaţia rutieră.

Cuantumul total al amenzilor aplicate a fost de 39.852 lei.

Printre măsurile complementare dispuse de poliţişti, ca urmare a abaterilor constatate în trafic, s-au reţinut 5 permise de conducere.

- Advertisement -
ALTE ȘTIRI

ULTIMELE ȘTIRI

- Advertisment -

ARHIVĂ

Cele mai citite