marți, octombrie 29, 2024
AcasăSPORTŞotârcă: „Ne-am făcut singuri meciul greu”

Şotârcă: „Ne-am făcut singuri meciul greu”

Sorin Anghel. Doar un egal e reuşit Dunărea Călăraşi să obţină din deplasarea de la Iaşi. Elevii lui Marian Şotârcă au condus de două ori CSMS, dar moldovenii au avut de fiecare dată puterea să revină pe tabela de marcaj.

Călărăşenii au dominat începutul partidei din Copou şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 8 prin George Tomescu. Mai departe, a curs cu ratări. La poarta ieşenilor, oaspeţii s-au întrecut la capitolul şuturi în bară, în vreme ce dincolo Eugen Cinaru a făcut minuni în poartă, dar a trebuit să se recunoască învins în minutul 16 de către Radu Pisică. Registrul nu s-a schimbat nici în repriza a doua, dar şi atunci barele porţilor s-au opus. Dunărea a punctat în minutul 37 prin Andrei Cârstea şi se pregătea să plece către casă cu toate cele trei puncte. Cu acest lucru nu a fost de acord însă Narcis Cataramă, cel care a restabilit egalitatea în minutul 39.

„Am ratat foarte mult. Ne-am făcut singuri meciul greu. Cei de la Iaşi sunt mult mai slabi ca noi, dar nu am reuşit să câştigăm. Dacă am fi fructificat măcar un sfert din ocaziile avute, acum cele trei puncte erau la Călăraşi”, a declarat antrenorul Marian Şotârcă. Acesta nu s-a putut baza în jocul din Moldova pe serviciile lui Şafar şi Popescu, ambii fiind accidentaţi.

Preşedintele Dunării Călăraşi, Costică Ştefan, recunoaşte că rezultatele echipei de futsal nu sunt mulţumitoare, dar afirmă că deocamdată nu se vor dicta sancţiuni împotriva celor ce se fac vinovaţi de situaţia din clasament. „Sperăm că echipa să îşi revină în cele din urmă şi să câştige meciul de luni, cu Odorheiu Secuiesc. În caz contrar, vom avea probleme. La Iaşi echipa a jucat bine, dar s-a cunoscut lipsa lui Şafar. Nu suntem mulţumiţi de rezultatele de până acum, dar trebuie să mergem înainte. Deocamdată nu luăm nici o decizie. Vom discuta după meciul de luni”, a declarat preşedintele grupării „galben-albastre”.

Partida de luni, 17 noiembrie, contra celor de la FK Odorheiu Secuiesc, va începe la ora 17:00. Călărăşenii trebuie să umple Sala Polivalentă pentru a fi alături de echipa de futsal într-un moment dificil. Harghiţenii sunt pe val după ce la începutul acestei săptămâni au spulberat, scor 7-2, vicecampioana City US Tg. Mureş. Intrarea va fi liberă. E drept că rezultatele de acum nu sunt cele mai bune, însă caracterele se arată atunci când treci prin momente grele. Când eşti fericit, toţi sunt prietenii tăi. Când eşti la pământ, lângă tine sunt doar prietenii. Dunărea are nevoie acum de 2.000 de prieteni.